• RSS
  • Navigator

SWC Trip Tips

V tomto seriálu najdete týmem SWC ozkoušené tipy na výlety, které nenajdete v oficiálních průvodcích a jsou tedy méně známé a neobjevené a zapomenete, že jste vlastně v Praze. Jedná se převážně o trasy, které vedou přímo z Prahy a můžete tak vyrazit pěšky nebo na kole z vašeho domu.


Doufáme, že si to hezky užijete!


Simonin Trip Tip č. 1

Petřin Trip Tip č. 2

Hedin Trip Tip č. 3

Editin Trip Tip č. 4

Simonin Trip Tip č. 5



Simonin Trip Tip č. 1

Žižkov - Hrdlořezy - Hloubětín – Kyjský rybník

Pěšky nebo na kole


Tato příjemná a rovinatá trasa vede téměř stále po značených cyklistických stezkách s většinovým podílem jízdy/chůze v lese. Její velkou předností v dnešní době je to, že nebývá přelidněná, není zaplněna stánky s občerstvením a je velmi prostorná. Pokud se rozhodnete jet po ní na kole, vedle supermarketu Kaufland jsou stojany s bikescharing koly a můžete si zde kolo vypůjčit a i vrátit, jelikož se vracíte na toto stejné místo. Stezka není vhodná pro inline brusle, jedná se většinou o nezpevněný lesnatý povrch.


Cestu zahájíte z Jarova na Praze 3 od supermarketu Kaufland (tramvaj č. 9, konečná stanice „Spojovací“), zde můžete odstartovat cestu příjemným výhledem na Prahu ze sadu Třešňovka, který projdete a u konce následuje jen sjezd prudkého kopce okolo zahrádkářské kolonie, za kterou se schovávají Hrdlořezy. Cyklostezka je krátce vedená mírně do kopce po asfaltové silnici, ze které po asi 200 metrech odbočíte na louku po pravé straně, která je uprostřed protkaná meandry řeky Rokytky.


Louku projdete a následně pokračujte přes Hořejší rybník. Držíte se stále cyklostezky A25 (popřípadě chvíli se střídá s A26) a přes lehčí kopec a okraj Hloubětína dojedete do cíle- k malebnému Kyjskému rybníku. Pokud budete mít žízeň či chuť na snack, tak zde najdete 2 restaurace s teplými jídly po celý den a krásné prostředí k relaxaci na břehu rybníka.


Stezka je vhodná pro pěší turistiku a ideálně jako půldenní výlet. Pokud pojedete na kole, navazuje na ni od Kyjského rybníka několik cyklostezek vedoucích do Hostavic, Dolních Počernic, na okraj Černého Mostu a po stejné trase se lze vrátit zpět na Prahu 3.




Petřin Trip Tip č. 2

Smíchov – Řeporyje – lomy Požáry

Vlakem a pak pěšky


Tento fyzicky nenáročný výlet ocení zálesáci, kterým se nechce opouštět Prahu, geologové amatéři či fanoušci filmu Cesta do pravěku. Ale nebojte se, dinosaura cestou nepotkáte, i když úlomky trilobitů nebo jiných pravěkých členovců a korýšů s troškou štěstí objevit můžete. Cesta vás totiž zavede do zarostlé a skalnaté (občas blátivé) krajiny na periferii Prahy, do bývalých vápencových lomů Požáry. Tam kromě několika pejskařů nepotkáte živáčka. Raději si ale počkejte na dobré počasí! I tak nezapomeňte na pevné boty a vhodné oblečení a vezměte si baterku nebo dobře nabitý telefon. Hodit se Vám budou ještě zápalky a lupa a také špekáčky, chleba a nápoje.


Výlet začněte na Smíchovském nádraží a vydejte se vlakem (spoj Praha, Smíchovské nádraží – Beroun; přes Rudnou) do zastávky Řeporyje – cesta trvá cca 13 minut, je to třetí zastávka. Vlak jezdí o víkendech každou hodinu, v týdnu dvakrát za hodinu. Výhodou je, že pokud máte „lítačku“, nemusíte si kupovat jízdenku (cena jednosměrné jízdenky je 30,- Kč). Při jízdě lokálkou si užijte výhledy na Prokopské údolí a okolí Prahy.


Z vlakového nádraží v Řeporyjích se vydejte na náměstí. Pokud se nechystáte opékat si špekáčky, můžete se zastavit v Kavárně Na náměstí, kde mají obědové menu, výborné dorty a vaří kromě pondělka do osmi do večera. Z náměstí pokračujte Dalejskou ulicí pod viadukt a hned za ním se dejte doleva po ulici K Holému vrchu, po pravé straně minete autoservis a dojdete až téměř ke vchodu do řeporyjského kamenolomu. Před závorou sejděte z cesty vpravo a dejte se cestičkou ke kovovým schodům (obrázek č. 1), sejděte po schodech a pokračujte vpravo cca 500 metrů zarostlou pěšinkou, až uvidíte vchod do bývalých vápencových lomů (obrázek č. 2) a můžete začít s bádáním. Poté co projdete pár desítek metrů dlouhým tunelem, jděte za světlem na jeho konci, až se dostanete na dno lomu, kde můžete zkoumat nebo jen obdivovat místní stratotypy a zkameněliny. Další, částečně zavalenou hrubě tesanou skalní chodbu, která vede do druhé části lomu, prozkoumejte raději s pomocí baterky.


Výlet můžete zakončit v řeporyjském pivovaru (2 minuty chůze z náměstí), který nabízí pivo vlastní výroby. Domů se lze vrátit opět vlakem nebo můžete k návratu využít autobus 174 s konečnou na Vypichu. Aktivnějším turistům doporučujeme zeleně značenou naučnou stezku Údolím Dalejského potoka, která vede do Prokopského údolí. Odtud se dá dojít pěšky až na Smíchov. Stezka však bývá zvláště o víkendu a svátcích oblíbenou destinací Pražanů.




Hedin Trip Tip č. 3

Smíchov – Dívčí hrady

Pěšky


Nemáte čas na celodenní výlet? Nevadí! I kousek od pulzujícího centra Prahy najdete spoustu zelených zákoutí s nedotčenou přírodou a minimem návštěvníků. Jedním z takovýchto míst jsou Dívčí hrady, vzdálené pouhých 10 minut autobusem od rušného Smíchova. Kromě romantické procházky se můžete těšit i na jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu.


Na zastávce Na Knížecí nasedněte na autobusovou linku 231, která vás křivolakými uličkami lemovanými vilami zaveze až nahoru na kopec Dívčí hrady. Pak už stačí zahnout doleva přes malý železniční most a po několika minutách chůze odbočit doprava do ulice Nad Konvářkou. Asi po 60 m před sebou uvidíte nenápadnou cestičku (obrázek č. 1), která sice vypadá poněkud zpustle, ale vy se po ní bez obav vydejte dál. Po pravé straně budete mít zeď radlického hřbitova. Po dalších cca 10 minutách chůze se ocitnete na pláni přírodní rezervace Ctirad.


Po pravé straně se před vámi brzy objeví výběh vzácných koní Převalského – posledního dodnes žijícího druhu divokých koní. V současné době žijí na Dívčích hradech čtyři klisny. Vy si je můžete zblízka prohlédnout ze tří vyhlídek, které nabízejí pohled nejen na samotná zvířata, ale i na panorama Prahy.


Od ohrady se pak vydejte přes louku doleva, směrem k řece. Asi po 10 minutách chůze se před vámi odkryje nádherný výhled na celé město – řeku, Vyšehrad, Podolí i moderní mrakodrapy pražského Manhattanu. Pokud pak budete pokračovat doprava, dojdete po vrstevnici až k bývalému hradišti Děvín, kde se podle staré české pověsti nacházela tvrz českých „amazonek“ – žen, jež se vzepřely nadvládě mužů. Po celou cestu se můžete po levé straně kochat výhledem na pravý břeh Vltavy.


Záleží jen na vás, jestli se pak stejnou cestou vrátíte zpátky k autobusové zastávce Dívčí hrady, nebo z Děvína sestoupíte dolů do Hlubočep a vyrazíte do další pražské zelené oázy - přírodní rezervace Prokopské údolí.




Editin Trip Tip č. 4










Simonin Trip Tip č. 5

Stará Hostivař- jedna z nejstarších vesnic v Praze

Pěšky a nejlépe v teplých dnech jara a léta


Na začátek mojí dnešní toulky Prahou se dostanete tramvají č. 22 či 26 (zastávka Obchodní centrum Hostivař) a nebo autobusem č. 177 (zastávka Hostivařské náměstí). Tuto trasu mám osobně velmi oblíbenou, není tolik navštěvována obyvateli města a je kouskem divoké přírody bez zásahu lidské ruky uprostřed rušného města.


První zmínky o existenci Hostivaře pochází již z roku 1068. Roku 1922 byla obec připojena k Velké Praze. Kolem bývalé návsi, dnes Hostivařského náměstí, bývalo velmi živo. Stálo tady několik statků a mlýnů, ve kterých žilo mnoho početných rodin. Jedním z nejvýznamnějších zdejších rodáků je Antonín Švehla, bývalý předseda vlády Československé republiky. Z původních velkých statků zůstal do dnešních dnů jen Koukalův statek, dnes Selský dvůr, statek Černých, Švehlův a Dvořákův statek a Dolejší mlýn. Všechny tyto stavby najdeme poblíž ulice K Horkám, kde je výše uvedená zastávka autobusu.


Z Hostivařského náměstí jdeme do mírného kopce k nedaleké první zastávce a tou je malebný Kostel Stětí sv. Jana Křtitele. Kostel pochází z poloviny 13. století.


Na občerstvení se stavíme v protější Putyce Na Kačabce, původním hostinci v domě z roku 1837, kde je fantastická pivní zahrádka a výborně tu vaří. Poté pokračujeme pěšky 3 minuty po ulici Selská a Kozinova směrem ke kruhovému objezdu, vedle kterého se nachází Hmatová stezka pro chůzi naboso, proto doporučuji tento výlet absolvovat v teplých měsících roku. Po projití stezky kopírujeme přilehlý potok Botič, který se kroutí do meandrů a je to velmi kouzelná část celé trati.


Na konci lesíku míjíme ohradu s koňmi a pokračujeme dále. Po asi 10 minutách dojdeme na rozlehlou nedotčenou louku, kde si můžeme udělat piknik. Pokud půjdeme stále stejným směrem kupředu, dostaneme se zpět do civilizace na ulici U Záběhlického zámku a pokračujeme podél malého potůčku ostře doprava dokud nedojdeme k Hamerskému rybníku. Zde se nachází sportovní centrum Hamr, restaurace, vinný sklípek a atmosféra je tu živější, jelikož se jedná o oblíbený cíl místních obyvatel.


Zde si na závěr můžete dát dobrý oběd v cenově velmi přijatelném bufetu restaurace a poté se vrátit stejnou cestou na místo, kde jsme dnešní trasu začali, nebo se z nedaleké zastávky autobusu č. 188 (V Korytech) vrátit do centra.


Přeji pěknou procházku!
















Poslední změna: 31. leden 2022 13:44 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty


Staff Welcome Centre

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika



Telefon:

(+420) 224 491 898

(+420) 224 491 897

E-mail:


Jak k nám