• RSS
  • Navigator

Doprava

Doprava v České republice

Pro vyhledávání dopravního spojení různými druhy veřejné dopravy, můžete využít rozhraní IDOS.


Silniční síť

Silniční doprava je v Česku nejvyužívanějším typem dopravy. Její rozvoj spočívá především ve výstavbě dálnic. Páteřní komunikací by se měla stát dálnice D1, která by po dokončení měla spojovat Prahu, Brno, Ostravu a česko-polskou hranici.


Maximální povolená rychlost na dálnici je 130 km/h a za její používání se platí dálniční poplatek. Pokud chcete v ČR cestovat po dálnici, musíte mít na čelním skle nalepenou dálniční známku. Dálniční známky jsou k dostání na benzínových pumpách a pobočkách České pošty.


Železnice

Česká republika má jednu z nejhustších železničních sítí v Evropě. Mimoto tvoří díky své poloze ve středu Evropy dopravní křižovatku, přes kterou projíždí mnoho mezinárodních spojů (EuroCity, InterCity, SuperCity).


Hlavním železničním uzlem je Hlavni nádraží v Praze.Autobusová doprava

Autobusová doprava v ČR je z hlediska rozsahu sítě nejvýznamnějším druhem veřejné dopravy. Veřejná linková autobusová doprava doplňuje železniční síť, navazuje na ni a pokrývá většinu obcí. Všechna velká města a mnoho menších měst má vlastní síť nebo linku městské autobusové dopravy, v největších městech mají autobusové linky doplňkovou roli k páteřní kolejové městské dopravě. V dálkové a mezinárodní dopravě jsou autobusy významným a poměrně úspěšným konkurentem železnice.


Letectví

Největší letiště České republiky – Letiště Václava Havla - se nachází v Praze-Ruzyni. Vzhledem k malé rozloze státu je využíváno především pro mezinárodní leteckou přepravu. Terminál Sever 2 slouží pro lety do zemí Schengenského prostoru a terminál Sever 1 pro lety do ostatních států. Více informací o Letišti Václava Havla najdete zde.


Mezinárodní leteckou dopravu zajišťují také: Letiště v Brně, Letiště v Ostravě, Letiště v Karlových Varech, Letiště v Pardubicích.Poslední změna: 4. srpen 2020 15:51 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty


Staff Welcome Centre

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republikaTelefon:

(+420) 224 491 898

(+420) 224 491 897

E-mail:


Jak k nám