• RSS
  • Navigator

Ubytování

Současná situace v ČR

Bydlení a trh s nemovitostmi v současné době v České republice nejvíc ovlivňují stále stoupající ceny nemovitostí a nedostatek nových bytů a domů, o které bývá největší zájem. Bytová výstavba ve větších městech je naprosto nedostatečná, což se projevuje nejen na trhu nemovitostí k prodeji, ale postupně také v nájemním bydlení. Tato poptávka navíc roste stále více, protože lidé se stěhují za prací do velkých měst a nejvíce do Prahy. Tomu přihrává i prakticky nulová nezaměstnanost v Praze a okolí a také vyšší platy oproti zbytku republiky.


Nabídka bydlení je relativně pestrá. Vybírat lze z rodinných domů, luxusních vil, bytů v krásných cihlových domech, na sídlištích nebo v moderních rezidenčních čtvrtích.Krátkodobý pobyt

Pokud přijíždíte do České republiky pouze na krátkodobý pobyt v řádu dnů/týdnů, je zde pestrá nabídka hotelů, penzionů a hostelů, rezervace je možná například přes Booking.com


Nabídka kolejí Univerzity Karlovy zde.


Můžete kontaktovat naše Staff Welcome Centre a my zjistíme, zda-li jsou nějaké ubytovací kapacity Univerzity Karlovy volné: .


Dlouhodobý pobyt

Nabídka kolejí Univerzity Karlovy zde.


Můžete kontaktovat naše Staff Welcome Centre a my zjistíme, zda-li jsou nějaké ubytovací kapacity Univerzity Karlovy volné:


Pronájem bytu

Hledání bydlení přes realitní kancelář je nejsnazší způsob. Nájem bytu učiněný přes realitní kancelář bývá finančně nákladnější. Výhodou však je, že realitní kancelář zajistí právní servis, připraví nájemní smlouvu a ostatní formality a pokud se během pobytu vyskytne v pronajatém bytě/domě problém, lze se na ni obrátit. Běžnou praxí je platba provize RK ve výši jednoho měsíčního nájmu a dále se platí pronajímateli vratný depozit, který obvykle odpovídá výši 1 měsíčního nájmu. Vstupní náklady jsou tedy poměrně vysoké.


Zde nabídka realitních kanceláří v angličtině:

https://www.expats.cz/praguerealestate

https://www.foreigners.cz/real-estate/apartment/rent/prague


Další možností pronájmu bytu je najít si bydlení bez realitní kanceláře a jednat přímo s majitelem nemovitosti. Můžete zkusit například web Bezrealitky.cz nebo Flatio.com.


Existuje také mnoho facebookových skupin, které nabízejí možnost pronájmu bytu bez realitní kanceláře, např.

https://www.facebook.com/groups/housinginprague/

https://www.facebook.com/groups/PragueRoom/

https://www.facebook.com/groups/FlatRentPrague/

https://www.facebook.com/groups/179146555505243/


Koupě nemovitosti

V současné době platí to, že i cizinci mohou nabývat nemovitosti v ČR bez omezení. Podmínky jsou tím pro tuzemce, cizozemce, občany EU a občany třetích zemí stejné. Pokud se rozhodnete pro nákup nemovitosti, můžete využít nabídku realitních kanceláří anebo můžete zkusit sami hledat na specializovaných webech jako např. Bezrealitky.cz nebo Sreality.cz.


Koupě nemovitosti je stále relativně náročná administrativní a právní záležitost. A to i pro tuzemce. Vzhledem k tomu je vhodné obrátit se na některého ze zprostředkovatelů, popř. i poradců, jakými mohou být i právníci, jež všechny podstatné náležitosti nákupu obstarají. Obecně je pro nákup nemovitosti cizincem třeba doložení platných osobních dokladů, dále výpis z rejstříku trestů a případně plná moc, pokud jej bude zastupovat třetí strana. Současná praxe umožňuje i cizincům obstarání nemovitosti prostřednictvím hypotéky.


Poslední změna: 7. březen 2024 10:54 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty


Staff Welcome Centre

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republikaTelefon:

(+420) 224 491 898

(+420) 224 491 897

E-mail:


Jak k nám