• socialIcon
  • socialIcon
  • Aktuality

Aktuality

9. května 2022

Informace pro ukrajinské zaměstnance Univerzity Karlovy

V souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu a s ohledem na vážné zhoršení bezpečnostní situace v zemi vydala česká vláda rozhodnutí, které ukrajinským občanům umožňuje prodloužit si pobyt i přesto, že jejich povolení k pobytu brzy vyprší, nebo by nebylo možné je jinak prodloužit.


Pokud máte v ČR platné dlouhodobé pobytové oprávnění, které lze prodloužit, kontaktujte prosím - s procesem vyřízení žádosti o pobyt vám rádi pomůžeme.


Vaši rodinní příslušníci mohou přicestovat do České republiky na základě bezvízového styku pouze na základě platného pasu. Platí, že všichni uprchlíci z Ukrajiny zde mohou pobývat v rámci bezvízového pobytu 90 dnů. Je však důležité si na dobu bezvízového pobytu sjednat cestovní zdravotní pojištění (lze uzavřít online) a po příjezdu do ČR se zaregistrovat na Policii ČR a to ve lhůtě do 3 dnů.


Občané Ukrajiny mají výjimku z pravidel vstupu (covid) na území České republiky. Tito občané nemusí vyplňovat Příjezdový formulář ani se prokazovat očkovacím certifikátem či negativním testem. Více informací naleznete zde.


K registraci občanů Ukrajiny přicházejících do ČR z důvodu ruské agrese na Ukrajině byla zřízena Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU). Jejich seznam a další informace naleznete zde.


Od 22. března 2022 již nebudou udělována takzvaná speciální dlouhodobá víza pro občany Ukrajiny. V účinnost vstupuje zákon č. 65/2022 Sb. (tzv. lex Ukrajina), kterým se pro občany Ukrajiny prchajícím před ozbrojeným konfliktem z Ukrajiny a některým dalším kategoriím osob zavádí dočasná ochrana. O udělení dočasné ochrany žádejte osobně v Krajských asistenčních centrech na pomoc Ukrajině. Na toto vízum je možné cestovat mimo území České republiky, ale pouze v rámci schengenského prostoru.


K žádosti je nutné předložit vyplněný tiskopis, platný cestovní pas, jste-li jeho držitelem, a doporučujeme mít vlastní fotografii ve formátu (45 x 35 mm).

Tiskopis žádosti o dočasnou ochranu pro ruční vyplnění je dostupný zde. Tiskopis žádosti o dočasnou ochranu pro elektronické vyplnění je dostupný zde.


Pokud vám byla udělena dočasná ochrana, jste automaticky zařazeni do systému veřejného zdravotního pojištění. Pokud osoba, které bylo přiznáno vízum, dosud doklad o zdravotním pojištění nemá, může si o něj požádat prostřednictvím on-line registrace u Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky (VZP ČR) nebo se osobně dostavit na jakoukoliv pobočku VZP ČR, příp. jiné zdravotní pojišťovny. Všechny potřebné informace k zajištění bezplatné zdravotní péče jsou přehledně zde.


Pro ohlášení změny místa pobytu na území České republiky, a i dalších změn, mohou občané Ukrajiny využít tiskopis uvedený níže. Vyplněný tiskopis včetně případných příloh mohou poslat poštou na adresu některého z pracovišť Ministerstva vnitra (NE na Krajské asistenční centrum). Pracoviště Ministerstva vnitra jsou přetížená, prosím nenavštěvujte je osobně v této záležitosti. Tiskopis pro ruční vyplnění je dostupný zde. Tiskopis pro elektronické vyplnění zde. Změnu pobytu je nutné nahlásit do 3 dnů.


Více informací naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.


Pokud jste nenašli odpověď, kterou hledáte, obraťte se na .


zdroj: webové stránky Ministerstva vnitra


Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty


Staff Welcome Centre

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republikaTelefon:

(+420) 224 491 898

(+420) 224 491 897

E-mail:


Jak k nám