• socialIcon

1. března 2021

Podmínky pro vstup zahraničních zaměstnanců UK do ČR

Nejste si jistí, jak má v současné době postupovat zahraniční vědec plánující příjezd do ČR? Zde máte alespoň základní návod:

Od pondělí 21. září 2020 mají osoby cestující ze zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, nově povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář, a to ještě před příjezdem do ČR. Vyplněním a odesláním formuláře tak automaticky informují příslušnou hygienickou stanici o svém příjezdu. Formulář je dostupný zde. Doklad o vyplnění formuláře musí předložit i při hraniční či pobytové kontrole, bude ho možné vytisknout nebo zobrazit na mobilním zařízení. Více informací k příjezdovému formuláři najdete zde

S účinností od pátku 5. února 2021 se nově zavádí tzv. tmavě červená - vysoce riziková - kategorie zemí, na cesty z nichž se budou aplikovat nejpřísnější epidemiologická opatření. To znamená povinné předložení prvního PCR testu ne staršího než 72 hodin před započetím cesty a následně druhého PCR testu provedeného v ČR nejdříve pátý den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace.

V případě cest z oranžových a červených zemí bude povinnost předložit před vstupem antigenní test ne starší než 24 hodin před odjezdem, nebo PCR test ne starší než 72 hodin před odjezdem. V případě červených zemí pak musí osoba podstoupit druhý PCR test provedený v ČR (lze provést i dříve než pátý den). Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace.

Výsledek testu je nutné doručit místně příslušné hygienické stanici. Testy lze podstoupit přímo na letišti Václava Havla, bližší informace najdete zde. Zaměstnanci a studenti UK mohou využít i cenově výhodnější odběrové místo na 1. lékařské fakultě UK. Seznam dalších odběrových míst v Praze najdete zde. Pokud nedojde k předložení výsledku testu, budou nařízena karanténní opatření.

Detailní informace najdete v Ochranném opatření - omezení překročení státní hranice ČR s účinností od 1.3.2021 (nejdůležitější informace jsme pro vaši lepší orientaci zvýraznili).

Pravidla pro vstup osob na území ČR platná od 1. března 2021 - tabulka

Pravidla pro vstup osob na území ČR platná od 5. února 2021 - přehled

Seznam zemí podle míry rizika nákazy

Povrzení přijímacího subjektu na území ČR