• socialIcon

10. listopadu 2020

Podmínky pro vstup zahraničních zaměstnanců UK do ČR

Nejste si jistí, jak má v současné době postupovat zahraniční vědec plánující příjezd do ČR? Zde máte alespoň základní návod:

Od pondělí 21. září 2020 mají osoby cestující ze zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, nově povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář, a to ještě před příjezdem do ČR. Vyplněním a odesláním formuláře tak automaticky informují příslušnou hygienickou stanici o svém příjezdu. Formulář je dostupný zde. Doklad o vyplnění formuláře musí předložit i při hraniční či pobytové kontrole, bude ho možné vytisknout nebo zobrazit na mobilním zařízení. Více informací k příjezdovému formuláři najdete zdeDo 5 dnů od příjezdu z rizikové země by pak daná osoba měla absolvovat test, jehož výsledek neprodleně doručí místně příslušné hygienické stanici. Testy lze podstoupit přímo na letišti Václava Havla, bližší informace najdete zde. Zaměstnanci a studenti UK mohou využít i cenově výhodnější odběrové místo na 1. lékařské fakultě UK. Seznam dalších odběrových míst v Praze najdete zde. Pokud nedojde k předložení výsledku testu do 7 dnů od příjezdu, budou nařízena karanténní opatření.

V rámci cestování mezi zeměmi EU je nově možné předložit po příjezdu výsledek PCR testu, který byl proveden v jiném členském státu EU a není starší více než 72 hodin. Tuto možnost mají občané EU, včetně občanů ČR a občanů třetích zemí s povoleným pobytem v EU. Opatřením došlo i k rozšíření okruhu osob, které mohou do ČR přicestovat za svým partnerem. Nově mohou po prokázání dlouhodobého partnerského vztahu přijíždět partneři občanů EU s přechodným pobytem nad 90 dní nebo trvalým pobytem v ČR.

Pro všechny zaměstnavatele cizinců ze třetích zemí platí, že nesmí bez předložení negativního výsledku PCR testu na SARS-CoV-2 umožnit vstup na pracoviště těm cizincům, kteří přijíždějí ze zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, případně jsou v tomto seznamu označeny hvězdičkou.

Detailní informace najdete v Ochranném opatření - omezení překročení státní hranice ČR s účinností od 9.11.2020 (nejdůležitější informace jsme pro vaši lepší orientaci zvýraznili).

Pravidla pro vstup osob na území ČR platná od 9. listopadu 2020

Seznam zemí s nízkým rizikem nákazy

Povrzení přijímacího subjektu na území ČR

Aktuální informace týkající se koronaviru na stránkách Ministerstva vnitra ČR